15 Mayıs 2023 Pazartesi

STRESİ AZALTAN YÖNTEMLER


STRES NEDİR VE NEDEN OLUR?

Stres, çeşitli sebep ve koşullardan ötürü belli bir duruma veya durumlara dayanarak ortaya çıkan bir duygu durumu bozukluğudur.

Stres; vücudun bir tetiklenme veya bir durumu yaşamasıyla birlikte gösterdiği tepkidir. Ve bu tepki bazen bir karşı duruş amacıyla bazen de kaçış amacıyla ortaya çıkar. 

Kısaca şöyle söyleyebiliriz. Fiziksel veya ruhsal zorlanmalar ve sağlığın tehdit edilmesi durumunda stres ortaya çıkmaktadır.

Hepimiz her ne kadar kaçınmaya çalışsak da günlük hayatın getirdiği koşul ve şartlar çerçevesinde stres yaşayabiliriz. Stres yaşanması ile birlikte kişide korku, kaygı, çaresizlik, mutsuzluk, gerginlik gibi problemler de ortaya çıkabilir. Devam eden stres halinde ise bu problemler daha da büyür ve psikolojik ve ruhsal sağlığın yanında fiziksel sağlığı da tehdit etmeye başlar. 

Başta bağışıklık sistemi stresten etkilenir ve sağlığı zayıflayarak hastalıklara açık hale gelir. Netice olarak daha da ileri ve geçmeyen stres durumlarında fiziksel sağlık da tehdit altına girer.

Bu nedenle hem psikolojik hem ruhsal hem de fiziksel sağlığımız için stresten uzak durmak önemlidir. Peki stresi azaltan yöntemler nelerdir?


STRESİ AZALTAN YÖNTEMLER NELERDİR?

Sakin kalmak 

Genel olarak olumsuzluklardan ve rahatsız edici olay-durumlardan uzak durmak stresten kaçınmanın ilk koşuludur. Bu durum mümkün olmadığında da bir tetikleyici etkisiyle ya da bir olay etkisiyle stres yaşandığında sakin kalmaya çalışmak nefesimizi kontrol etmeye çalışmak bizi rahatlatacak ve stres etkisini de azaltacaktır.


Düzenli egzersiz yapmak

Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak ( türü fark etmeksizin yürüyüş, koşu, fitness, yoga vs.) sizi rahatlatacaktır. Genel olarak rahat hissedilen bir yaşamda da stres yaşama olasılığınız azalacaktır.


Ânı yaşamak

Geçmişe takılı kalmak ve geçmişte yaşanmış olumsuz olayları tekrar tekrar zihinde canlandırmak stres yaşamanızı etkileyen bir durumdur. Aynı şekilde geleceği de kaygılı bir şekilde tasarlamak doğru olmayacaktır. Önemli olanın içinde bulunduğumuz an olduğunu unutmamak ve keyif almaya çalışmak bizi stresten uzak tutacaktır.


Seyahat Etmek 

Günlük yaşam kovuşturması nedeniyle stres yaşama sıklığınız arttığında kendinizi fazla stresli hissettiğinizde kısa veya uzun tatiller yapmak ve mekan değiştirmek faydalı olacaktır. Mental olarak stresten uzaklaşmak için seyahat etmek ve değişim yapmak doğru bir yöntem olacaktır.


Hobiler Edinmek 

Stresli olduğunuzu hissettiğinizde ve kendinizi bu sebeple çaresiz, mutsuz hissetmeye başladığınızda ilgi ve odağınızı başka bir yere aktarmak üzerinizdeki stresi azaltmaya yardımcı olacaktır. 


Müzik Dinlemek

Müziğin iyileştirici ve sakinleştirici gücü olduğu herkesçe bilinmektedir. Stresle karşılaşıldığında ve/veya karşılaşılma olasılığını düşürmek için müziğin bu güçlerinden yararlanmak oldukça faydalı olacaktır. Dingin ve sakin bir zihnin kaygılanma, aşırı korku ve heyecan yaşama ihtimali düşüktür. Ama insanın doğası gereği bu tip duyguları yaşaması muhtemeldir. Stres anlarında yalnız kalınabilecek, kişinin kendini güvende ve rahat hissettiği bir ortamda zihni rahatlatacak ve kişiyi sakinleştirecek bir müzik açıp dinlemesi stresten uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. Özellikle beynin Teta frekanslarını harekete geçiren dinlendirici müzikler dinlemek sakinleşmek için etkili bir yöntemdir.


Mora Terapi ile Stresten Kurtulmak Çok Kolay!

Mora Terapi Bach Çiçekleri Terapisi ile çeşitli sebeplerden ötürü ortaya çıkan duygu-durum bozuklukları, travmatik durumlar ve bu durumlara bağlı olarak gelişen stres, kaygı, çaresizlik vb. duygusal bozukluklardan kurtulmak mümkündür.

Bach Çiçekleri Terapisi çiçeklerin yaydıkları elektromanyetik frekansları ile olumsuz duygu ve düşüncelere maruz kalarak bozulan vücut sinyallerinin vücuttan uzaklaştırılmasını amaçlayarak; Mora cihazları üzerine programlar şeklinde kaydedilmesiyle oluşturulmuştur.

Mora Terapi Bach Çiçekleri Terapisi, kişinin zihnindeki tüm olumsuz duygu düşüncelerden kurtulmasına yardımcı olur. Bu duygular örneğin; mutsuzluk, ilgi eksikliği, çaresizlik, öfke, nefret vb.dir.

Zihnin ve ruhun sağlıklı olmadığı bir durumda bütünsel sağlık düşünülemez. Mora Terapi Bach Çiçekleri Terapisi de tam bu noktada daha sağlıklı, mutlu ve dingin bir zihin ve ruh için çalışır. Böylelikle kişide olumlu ve pozitif duygular gelişir ve stres, korku, kaygı gibi negatif duygular bağlamında gerçekleşen eylemlerinde de azalma ve yok olma görülür.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder