10 Ekim 2021 Pazar

DOYMUŞ YAĞIN ZARARARLARI


DOYMUŞ YAĞIN ZARARARLARI


Öncelikle tüketilen yağların insan vücudu için öneminden bahsetmemiz gerekir. Yağlar insan vücudu için enerji kaynağıdır ve vücut insan organizmasında hücrelerin yapısında yer alırlar. Sağlıklı bir vücudun günlük aldığı toplam enerjinin %25i kadarı yağlardan sağlanmaktadır. 


Sağlık açısından yağsız beslenmek ya da sıfır yağ ile beslenmek sanıldığı gibi vücut yararlı değil aksine zararlı sonuçlar vermektedir. Genelde kilo verebilmek ve fit kalmak için bu yönteme başvurulsa da uzman hekimlerce tavsiye edilmemektedir. Çünkü yağ vücut için adeta bir yakıt görevi görür ve sağlıklı şekilde tüketildiği takdirde vücut fonksiyonlarının en sağlıklı şekilde çalışmasını sağlarlar. Tabi ki de kulladığınız yağ oranının vücut endeksinize göre en doğru oranda ve ölçülü olmalıdır aksi takdirde sağlıklı olduğunu bilip daha fazla tüketmek kilo alımına sebebiyet verebilir.


Yağlar, bulundukları veya elde edildikleri besinlere göre bitkisel veya hayvansal olarak ayrılırlar. Örneğin; mısırdan üretilen yağ bitkiselken hayvandan üretilen yağlar hayvansal yağlardır. Doymuş yağ ise margarin, palm yağı, hayvanların derisi, kakao yağı, peynir, süt gibi gıdalarda bulunur. 


Her şeyin fazlasını tüketmek zararlı olduğu gibi doymuş yağlar vücutta kötü kolesterol olarak bilinen LDL'nin artmasına ve damarlarda birikmesine neden olur. Damarlarda biriken kolesterol ise kan akışını azaltarak kalbi yorar ve kalp krizi riskini arttırır. Aynı zamanda damar sertliğine de sebep olur. Bu yüzden doymuş yağların aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir.  


Doymuş yağ içeren besinler ; kırmızı et, hazır krema, hazır paketlenmiş cips, margarin, salam, sosis, jambon, sucuk, sütlü tatlılar, hamburger, sert peynirler vb...


Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmek ve sağlıklı bir bedene kavuşmak istiyorsanız uzman bir hekime danışmanızı tavsiye ederiz.


Beslenme Danışmanlığı ve Mora Terapi

Mora Terapi'nin en önemli amaçlarından biri, kişinin sağlıklı bir şekilde kilo vererek ideal kilosuna ulaşmasını sağlamaktır. Bunu da uzman bir hekim tarafından düzenli seans aralıklarıyla sağlar. Terapilerin dışında danışanlarımıza sağlıklı gıdalardan oluşan yemekleri yemeleri konusunda destek verip düzen kurmalarına, bu şekilde de sağlıklı beslenmeyi bir alışkanlık, yaşam tarzı haline getirmelerine yardımcı oluruz. 

Mora Terapinin bu tedavideki amacı, fazla kilo problemli yaşayan kişilerin sağlıklı şekilde kilo verip ideal kilolarına ulaşmalarını sağlamaktır. Daha sağlıklı bir yaşam için Mora ailesi her zaman yanınızda. 


Sağlıklı günler dileriz.


Daha detaylı bilgi için;

📞 +90 216 405 14 52 ya da 

📞+90 533 250 11 26 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz...

www.mora.com.tr 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder