4 Nisan 2021 Pazar

Nefesinizi doğru şekilde alıyor musunuz?Nefesinizi doğru şekilde alıyor musunuz?

Şehir hayatında yaşadığımız sorunlardan en önemlisi maalesef ki hava kirliliğidir. Kısa vadede bu problemin ne derecede önemli olduğunu anlayamayız ancak uzun vadede sağlığımız büyük ölçüde tehdit altındadır. Yaşadığımız kalabalık şehirlerde, doğadan uzakken aldığımız her nefeste ne yazık ki temiz hava soluyamıyoruz. İçimize çektiğimiz kirli hava akciğerler vasıtasıyla vücudumuza girer ve kan akışıyla tüm vücudumuza yayılarak sağlığımızı tehdit etmeye başlar. Bilimsel araştırmalara göre hava kirliliği, henüz dünyaya gelmemiş bebeklerden yaşlılara kadar toplumun her kesimini olumsuz etkilemektedir. Sağlık örgütleri tarafından en önemli sağlık tehditlerinden biri olarak sayılan hava kirliliği, alerjilerden astıma hatta öğrenme bozukluğuna bile yol açabiliyor. Taze oksijenin, temiz bir havada yaşamanın sağlıklı bir beden için önemi tartışılamaz.
 Şehir hayatında ortaya çıkan kirli havada bulunan gazlar, toksin maddeler ve tozlar gözle görülmezler ancak soluduğumuz hava sebebiyle vücudumuza girip sağlığımızı tehdit ederler. Temiz hava, taze oksijen astım alerji gibi rahatsızlıkların oluşmasını önler. Kirli hava akciğerlerimizi kirletirken temiz havada tam tersi olarak ciğerlerimizi temizler. Temiz hava aldığımızda akciğerde bulunan toksin maddeler azalır. Kan akışı hızlanır ve temiz hava vücudun her yerine dağılır. Hava kirliliği sadece solunum sistemini olumsuz etkilemez. Doğru çalışmayan bir solunum sistemi aynı zamanda sindirim sistemini de kötü etkiler. Sindirim sistemimiz aldığımız gıdayı parçalara ayırmak için oksijene ihtiyaç duyar. Bundan sebeptir ki taze oksijen sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar. Kirli hava sadece beden sağlığımızı olumsuz etkilemiyor ne yazık ki. Ruh sağlığımız da kötü havadan olumsuz yönde etkilenmektedir. Mutluluk hormonu olan serotonin hormonu sağlıklı bir insanın ihtiyacı olan temel bir salgıdır. Temiz havada vakit geçirdiğimiz ve taze oksijen bedenimize girdiği zamanlarda kendimizi daha iyi hissederiz. Bunun sebebi de temiz hava ile birlikte serotonin salgılanmasıdır. Kirli hava anksiyete bozukluğu ve depresyona neden olabilir. Vücudumuzda bulunan mikroplarla savaşan beyaz kan hücrelerinin görevini yerine getirebilmesi için de temiz oksijene ihtiyaç vardır. Sağlıklı ve uzun bir yaşam için temiz oksijen  çok önemlidir. Bu yüzden bol bol temiz havada vakit geçirmeye çalışmalıyızTaze oksijen ve temiz havanın bir başka önemli unsuru da beyin fonksiyonlarını güçlendirmesidir. Beyin, ihtiyaç duyduğu enerjiyi temiz havadan karşılar. Vücudumuza giren oksijenin %20'si beyin tarafından kullanılır. Taze oksijen öğrenmeyi kolaylaştırıp beynin görevini doğru yerine getirmesini sağlar. Oksijene vücudumuzun yakıtı diyebiliriz. Bu yüzden tüm organlarımızın sağlıklı ve doğru çalışabilmesi için vücudun bol ve temiz oksijene ihtiyacı vardır. Oksijenin sağlığımıza fayda sağlayan bir başka özelliği de yağ yakımını hızlandırmasıdır. Araştırmalara göre açık havada yapılan spor, kapalı alanlarda yapılan spora oranla daha fazla yağ yakımı sağlamaktadır. Kısaca temiz hava sağlığımız için her açıdan önemlidir. Hem elimizden geldiği kadar hava kirliliğinin önüne geçmeli hem de doğada, oksijeni bol olan alanlarda daha çok vakit geçirmeye çalışmalıyız. Aynı zamanda doğru nefes almak da hayatımızda büyük bir önem arz etmektedir. 

Günde 20 binden fazla nefes alıyoruz. Doğru nefes almak, bedenimizin ihtiyacı olan oranda oksijen alması ve beynin tazelenmesi demektir. Gerekli ölçüde oksijen alamadığımızda kana yeterince oksijen gitmeyecektir. Doğru nefes almamak, daha fazla yorgunluk yaşamaya kandaki karbonhidrat miktarının artmasına neden olur. Alınan doğru nefes kadar verilen nefeste vücut dengesi için önemlidir. Bu yüzden nefes egzersizi yapmak ve doğru nefes almak sizlere büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. Yorgun ve stresli hissettiğiniz zamanlarda şimdi bahsedeceğimiz egzersizi yaparsanız kendinizi rahatlamış hissedeceksiniz. Dik oturun ve öncelikle nefesinizi tamamen boşaltın. Sonra burnunuzdan derin bir nefes alın. Bu sırada karnınız ve diyaframınız şişecektir. Ardından sırtınızı genişleterek nefes alıp verin. Daha sonra aldığınız nefesi 'sss' sesi ile kesik şekilde vermeye çalışın. Gün içinde birkaç kez tekrar edebilirsiniz. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder