16 Nisan 2021 Cuma

GELECEKTEKİ SAĞLIĞINIZA YATIRIM YAPIN! GELECEKTEKİ SAĞLIĞINIZA YATIRIM YAPIN!


Sağlıklı bir vücut ve sağlıklı bir yaşam için sağlıklı besinler tüketmeli ve spor yapmamız gereklidir. Vücudumuz için önemli olan günlük spor yapmak en az yediğimiz gıdalar kadar önemli bir yere sahiptir. Düzenli spor yaptığınızda ve sağlıklı beslendiğiniz de fiziksel performansınız gelişmeye başlar ve sağlığınızın olumlu yönde etkilenir.

Spor yapmak için illaki spor salonlarına gitmenize gerek yoktur. Günümüzde birçok insan bu fikre kapılıp günlük aktivite yapmaktan kaçınmaktadır. Spor salonları dışında günlük olarak tempolu yürüyüşler yapabilir, evinizde spor yapabileceğiniz alanlar oluşturabilirsiniz.  Düzenli olarak spor yapmak yaşam kalitenizi arttıracaktır. Bunun dışında düzenli spor yapmanın sağlığımıza üzerindeki etkilerinden bahsedecek olursak;

Düzenli olarak hareket etmek ve spor yapmak vücudunuzda biriken fazla yağın atılmasını bu sayede daha sağlıklı bir bedene sahip olmanızı sağlar. Vücutta bulunan fazla yağ azalırken aynı zamanda kas ve iskelet sisteminiz güçlenerek vücudunuzun dayanıklılığı ve esnekliği artmaya başlar.

Bu sayede günlük aktivitelerinizi de daha az yorulursunuz ve vücut direnciniz artar. Kas ve iskelet sisteminin güçlenmesi ile birlikte bağışıklık sisteminiz de güçlenir. Bağışıklık sisteminiz güçlendiğinde vücudunuz dışarıdan gelen mikroplara karşı daha kolay savaşır ve  daha az ve geç hasta olursunuz. Düzenli spor yapmak sizi hastalıklardan korur. Bilimsel araştırmalara göre düzenli olarak yapılan fiziksel aktivite, çevresel faktörlere bağlı kanserden korunmada oldukça önemli bir yere sahiptir.

Günlük aktivite yapmak nabzınızı kan dolaşımınızı düzenler ve kalp damar rahatsızlıklarına karşı korunmanızı sağlar. Vücudunuza giren oksijen dengelenerek akciğer sağlığınızı korur, diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon riskini önler. Düzenli spor yaptığınızda kilo alma riskiniz de azalır. Eğer spor yapmayı bir rutin haline getirirseniz vücudunuzdaki fazla yağlar atılmaya başlanır ve obeziteye karşı kendinizi korumuş olursunuz. Stresli bir işe ve hayata sahipseniz düzenli spor yaptığınızda stres faktörü kontrol altına alabilirsiniz. Spor yapmak sizi rahatlatır ve stresten uzak tutar. Bu sayede ruh sağlığınızı ve sinir sisteminizi korumuş olursunuz. 

Erken yaşlarda spor yapmaya başladığınızda beyin aktivitelerinin gelişimi sağlanarak ilerleyen zamanlarda yaşanabilecek unutkanlık riskini en aza indirebilirsiniz. Mutluluk hormonu olan endorfin hormonu düzenli fiziksel aktivite yaptığınız zamanlarda daha fazla salgılanmaya başlar. Spor yapmak cildiniz için de önemlidir. Spor sayesinde cilt sağlığınız korunarak daha sağlıklı ve canlı görünen bir cilde sahip olursunuz. Saçlarınızın kuvvetlendirilmesine de yardımcı olur.

Sizlerin de gördüğün üzere egzersiz yapmanın ve onu günlük hayatın bir rutin haline getirmenin fiziksel ve zihinsel olarak kanıtlanmış bir çok faydası bulunuyor. Birçok bilim insanı yaptıkları testler ve araştırmalarla egzersiz yapmanın insan vücuduna olan pozitif ve önemli etkilerini kanıtlamıştır. Eğer spor salonuna gitmek ve ağır antrenmanlar yapmak istemiyorsanız evde yapacağınız düzenli egzersizlerle metabolizma hızınızı arttırabilir, kendiniz zinde hisseder ve fiziksel görünüşünüz de iyileşme yaşayabilirsiniz.

Günümüzde internete ulaşmanın ve kullanmanın kolaylığı ile birçok egzersiz videosunu ulaşabilir ve kendi günlük planınızı oluşturabilirsiniz. Özellikle dünya olarak zor bir dönem geçirdiğimiz pandemi sürecinde boş vakitlerinizi spor yaparak değerlendirebilirsiniz. Egzersiz yapmaya küçük yaşlarda başlamanın çok daha fazla artısı vardır ancak spor yapmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Her yaş grubuna uygun yapılabilecek birçok egzersiz mevcuttur. Düzenli spor  yapmak düzenli bir hayat yaşamayı da kolaylaştırır, gününüzü planlayarak yaşayıp kendinize zaman ayırabilirsiniz. 

Mutlu ve sağlıklı yaşlanmanın sırrı, zihinsel, ruhsal ve fiziksel bedenlerin sağlıklı uyum içinde olmasında saklıdır. Eğer bu üç unsuru yerine getiriyorsanız bütünsel olarak vücut dengenizi sağlamış olursunuz. Bütünsel sağlık demek enerjik bir bedene, dinç bir zihne ve sevgi dolu bir kalbe sahip olmak demektir. Düzenli spor yapmanın yanında meditasyon ve yoga yapmak da saymış olduğumuz faydaların birçoğunu sağlamaktadır.

Vücudunuzdaki hücreler sürekli olarak yenilenmeye ihtiyaç duyar. PEMF terapisi de vücudunuzdaki her hücreyi yeniden şarj etmenin bir yoludur. Böylece hücreleriniz faydalı maddeleri içeri daha iyi alabilir, atıkları atabilir ve en iyi şekilde işlev görebilir. Vücudunuzdaki her bir hücre PEMF tedavisinden mutlaka olumlu yönde fayda görecektir. 

Sağlıklı günler. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder