8 Mayıs 2020 Cuma

ARAŞTIRMALAR EGZERSİZİN COVİD-19 KOMPLİKASYONLARINA KARŞI İYİ BİR KORUYUCU OLABİLECEĞİNİ SÖYLÜYOR
Düzenli egzersiz, COVID-19 virüsünün neden olduğu akut solunum sıkıntısı sendromunu azaltabilir. Düzenli egzersizin hem potansiyel tedavi yaklaşımı hem de önleyici tedavi yaklaşımı olabileceğini biliyor muydunuz?

Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Dr. Zhen Yan tarafından yapılan bir incelemede, egzersizin COVID'li tüm hastaların% 3 ila% 17'sini etkileyen ARDS sendromunun şiddetini önleyebileceğini veya en azından azaltabileceği gösterilmiştir. Mevcut bilgilere dayanarak, Federal Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri COVID-19 için hastaneye yatırılan hastaların% 20 ila% 42'sinin ARDS geliştirebileceğini tahmin etmektedir. Yoğun bakıma başvuran hastalarda bu oran % 67 ila% 85 oranlarına çıkmaktadır.

Egzersiz sırasında üretilen endojen bir antioksidan enzim, COVİD-19 hastalarının yaklaşık %80’nin solunum desteğine ihtiyaç duymadan hafif semptomlarla hastalığı atlatabilmelerine neden oluyor.Virginia Üniversitesi Robert M. Berne Kardiyovasküler Araştırma Merkezi’ndeki Müdürlerden Dr. Yan, hücre dışı süperoksit dismutaz veya EcSOD olarak bilinen bir antioksidan üzerine yapılan araştırmalarını derledi. Bu güçlü antioksidan, zararlı serbest radikalleri avlıyor, dokularımızı koruyor ve hastalıkları önlemeye yardımcı oluyor. Kaslarımız doğal olarak EcSOD üretiyor ve salgılıyor ve EcSOD antioksidan enzimi üretimi kardiyovasküler egzersizle istediğimiz oranlarda artıyor.

Dr. Yan’ın incelemelerine göre, akut akciğer hastalığı, iskemik kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi çeşitli hastalıklarda antioksidanlarda bir azalma oluyor. Farelerde yapılan laboratuvar araştırmaları, EcSOD üretimini engellemenin kalp ve böbrek problemlerini kötüleştirdiğini ve tam tersi durumda da yani vücudun EcSOD üretiminin artması durumunda da hastalıkların iyileşmesinde faydalı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Osteoartrit gibi kronik durumlarda da EcSOD  üretimi düşmektedir.

Araştırmalar, tek bir egzersiz seansının bile antioksidan üretimini artırdığını ve Dr. Yan, insanları sosyal mesafeyi korurken bile egzersiz yapmaları konusunda teşvik etmek gerektiğini söylüyor.

 “Düzenli egzersizin bildiğimizden çok daha fazla sağlık yararı var. ARDS sendromu şiddetini önleyebilmesi bunlardan sadece bir tanesi.” Diyor Dr. Yan.

Yan’ın incelemesi, EcSOD üretimini arttırmanın ARDS ve diğer birçok sağlık sorunu için potansiyel bir tedavi yaklaşımı olmalı önerisi var.

ARDS Sendromu dışında kronik böbrek yetmezliği, diyabetik retinopati gibi hastalıklarda da laboratuar fareleri üzerinde çalışmalar yapılmış ve EcSOD üretiminin arttırıldığı farelerde bu hastalıkların çok daha az hasarlar verdikleri görülmüştür. Örneğin körlüğe neden olan diyabetik retinopati hastalığında potansiyel bir terapi yaklaşımı olarak önerilmektedir.

Ayrıca, EcSOD, çoklu organların bozulmaya başladığı çok organlı disfonksiyon sendromuna karşı faydalı olabilir. Durumu genel antioksidanlarla tedavi etme çabaları başarısız olmuştur, ancak Dr. Yan, EcSOD üretimini arttırarak bu konuda da olumlu gelişimler gözlemlemiştir.

“Sık sık egzersizin ilaç olduğunu söylüyoruz. EcSOD enzim üretimi sonucu ortaya çıkan pek çok olumlu tıbbi ilerlemeden de anlaşıldığı gibi, her şeyi öğrenene kadar beklemeye gerek yok. Sonuçta ortaya çıkan faydalar çok aşikar. “ diyor son olarak Dr. Yan.

Mora Terapi ile yaptığımız hemen hemen tüm tedavilerimizde, hastaların yaşam biçimlerinde  de olumlu değişimler yaratmalarına (düzenli egzersiz, yeterli ve kaliteli uyku düzeni, sağlıklı beslenme vb) ve böylelikle sağlıklarını uzun yıllar korumalarını sağlamalarına özellikle dikkat ediyoruz. Mora Terapi desteği ile birlikte yaşamınızda olumlu değişimleri daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.
Sağlıklı, uzun, mutlu nice yıllar birlikte olmak dileklerimizle.

Not:
·         UVA’nın Tıp, Farmakoloji ve Moleküler Fizyoloji ve Biyolojik Fizik Bölümlerinden Dr. Zhen Yan, incelemesini UVA'da doktora sonrası araştırmacı Hannah R. Spaulding ile birlikte yürüttü. İncelemelerini Redox Biology bilimsel dergisinde yayınladılar. Araştırma Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından desteklendi, R01-GM109473 ve T32 HL007284-43 bursu verildi.
·         Kaynak: UVA Sağlık’tan Josh Barney’in 15 Nisan 2020 UVAToday’de çıkan makalesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder