27 Mart 2023 Pazartesi

KUMAR BAĞIMLILIĞINA KARŞI NELER YAPILABİLİR?KUMAR BAĞIMLILIĞI NEDİR?

Bağımlılık, kişide zevk, rahatlama benzeri duyguları meydana çıkaran her türlü alışkanlığın devamlı olarak tekrarlanması ve kontrol edilememesi olarak tanımlanan bir durumdur.

Kişinin kontrolünü kaybederek madde, gıda, aktivite gibi şeyleri tekrarlayarak tüketmesi veya uygulaması doğrultusunda gelişen bağımlılık; kontrolsüzlük sebebiyle olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Kişiye maddi ve manevi, psikolojik, ruhsal ve fiziksel hasar veren bir bağımlılık türü de kumar bağımlılığıdır.

Kumar bağımlılığını yenilgi, hırs veya kazanma durumlarından biri veya birkaçının ağırlıklı olarak etki etmesi sonucunda, sürekli ve kontrolsüz şekilde kumar oynama davranışı olarak tanımlayabiliriz.

Kumar bağımlılığı kişiye ve çevresine maddi ve manevi olarak büyük zararlar verebilecek bir bağımlılık türüdür. İleri boyutlardaki kumar bağımlılıklarında aile içinde yaşanan huzursuzluklar artmakta ve hatta aile yapısı ve birliği bozulabilmektedir.


KUMAR BAĞIMLILIĞI NASIL OLUŞUR?

Kumar bağımlılığı günümüzde daha genç yaşlarda da görülmeye başlanmıştır. Kumar oynamaya uygun yer ve ortamlar, gelişen teknolojinin olumsuz getirisiyle internet sitelerinde rahatlıkla erişilebilen kumar oyunları vs. kumar bağımlılığının oluşmasındaki fiziki etkenlerdir. Bu etkenler kumar bağımlılığının yaş ortalamasını düşürmekte ve yaygınlığını arttırmaktadır. Kumar oynamak doğrudan doğruya maddiyat gerektiren bir bağımlılık olmasına karşın, ekonomik durumu iyi olmayanların da kumar bağımlısı olduğu görülmektedir.

Her yaş ve gelir grubunda görülebilen kumar bağımlılığı; daha çok 45-50 yaş arasında erkeklerde görülmektedir.

Kumar bağımlılığının başlama nedenlerinin başında heves ve hırs ile para kazanma isteği gelir demek mümkündür. Heves ile kumar oynamaya başlayan ve para kazanan/para kaybeden bir kişi daha çok kazanma/kaybettiğini geri alma hırsı ile kumar oynamayı sürdürür ve bu durum kumar bağımlılığına dönüşür. Kumar bağımlılığının oluşmasındaki nedenleri şu şekilde maddeleyebiliriz:

• Yüksek kâr veya başarısızlıkla sonuçlanan kumar deneyimlerinden sonra bir oyun ya da birkaç oyun düşüncesiyle tekrar oynama isteğini bastıramamak,

• İlgi odağını ve konsantrasyonunu tamamen kumar oynama üzerine çevirmek ve oyunu zihinde de tasarlamak,

• Kumar oynamayı bırakmayı tasarlamak ve bu düşünce ile huzursuz olmak,

• Kâr ile sonuçlanan kumar oyunlarında duyulan haz ile tatmin olamamak,

• Günlük ve genel yaşantıda karşılaşılan olumsuz durumlar neticesinde stres, kaygı, üzüntü, öfke gibi duygularla baş edemeyerek bu ruh halinden çıkmak için kumar oynamaya yönelmek,

• Kumar oynayıp zarar edildiğinde bu durumun kimseyle paylaşılamaması ve devamlı olarak zararını kapatmaya çalışmak gibi pek çok neden kumar bağımlılığını oluşturur ve bu bağımlılıktan kurtulmayı da zorlaştırır.


KUMAR BAĞIMLILIĞINA KARŞI NELER YAPILABİLİR?

Kumar bağımlılığı kişinin isteği ve çabası doğrultusunda kolayca uzaklaşabileceği bir bağımlılıktır.

Kumar bağımlılığından kurtulmak için mutlaka yapılması gerekenler şunlardır:

• Öncelikle kumar oynayan kişi maddi ve manevi olarak kaybettiklerinin farkında olarak kumar bağımlılığından kurtulmayı gerçekten istemelidir.

• Kumar bağımlılığından kurtulmak isteyen kişi kumar oynanan yerlerden uzak durmalı ve kumar bağımlılığı olan kişilerle de iletişim kurmaktan kaçınmalıdır.

• Bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişi, kumar oynamayı aklına getirmemek için odağını başka aktivitelere vermeli ve kendisine yeni, oyalayıcı uğraşlar bulmalıdır.

• Kumar bağımlılığı olan kişi ve/veya etrafında, ailesinde bu kişinin bağımlılığının farkında olan kişiler mutlaka bağımlılıkla mücadele için bir kuruma ya da uzmana başvurmalı ve destek almaktan kaçınmamalıdır.

• Kumar bağımlılığı olan kişi bu durumu saklamamalı ve güvendiği biriyle paylaşmalıdır.

• Maddiyat ile doğrudan ilişkisi olduğunu bildiğimiz kumar oyunlarından kopmak için kişinin üzerinde ihtiyacı kadar miktarda para taşıması ve mecbur kalmadıkça kredi banka kartı kullanmaması faydalı olacaktır.

• Kumar bağımlılığı beraberinde alkol ve madde bağımlılığı da sık görülen problemlerdir. Bu sebeple bağımlılıktan kurtulmak isteyen kişi tamamen yaşam tarzın değiştirmelidir. Fiziksel aktiviteler zihinsel bir dinginlik ve rahatlama da sağlayacaktır. Bununla beraber beslenme ve uyku düzeni için de kişinin çaba sarf etmesi önemlidir.


BAĞIMLILIKLA MÜCADELEDE MORA TERAPİ

Duygu durum bozuklukları ve sağlıksız duygular çeşitli bağımlılıkların sebebi olabilmektedir.

Psikolojik ve ruhsal olarak sağlıklı bir yapıda olmak zararlı alışkanlıkların bırakılması hususunda önemlidir.

Mora Bach Çiçekleri terapisi sağlıksız duygu durumları, duygu kontrolü ve beraberinde mutlu ve dingin bir zihin için çalışır. Mora Terapi Bach Çiçekleri Terapisi, kişinin zihnindeki tüm olumsuz duygu düşüncelerden kurtulmasına yardımcı olur. Bu duygular örneğin; mutsuzluk, öfke, ilgi eksikliği, çaresizlik, öfke, nefret vb.dir. Dr. Bach araştırmaları sonucunda doğadaki çiçekler ile duygularımız arasında bir bağ olduğunu keşfetmiştir. Ve çiçeklerin homeopatik özelliklerini kullanarak duygu durumları üzerinde değişiklik yapmayı başarmıştır. Dr. Bach, insanda toplam 38 adet negatif duygu durumu ve davranış özelliği bulunduğunu ve bu duygu hallerini sağlıklı hale getirecek uygun çiçekler olduğunu belirlemiştir.

Kumar bağımlılığından kurtulmak için destek almak çok önemlidir. Bu desteği bir uzmandan almanızı tavsiye edebiliriz.

Uygulanan terapiler ve Mora cihazı hakkında bilgi almak için;

 📞+90 216 405 14 52 ya da

 📞+90 533 814 50 11 numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder