22 Ocak 2023 Pazar

KIŞ AYLARINDA SPOR YAPMANIN FAYDALARI NELERDİR?Sağlığımız yaşamımızın temel değişkenlerinin başında gelmektedir ve sağlıklı bir beden, sağlıklı bir zihin ve ruh daima özen gerektirir. Sağlığımız için yapacağımız en önemli eylemlerden biri harekettir. Kategorize etmeden ve az demeden devamlı olarak hareket etmek hepimiz için büyük bir gereksinimdir. Hareketsiz bir yaşam bize sağlıksız bir sonuç doğuracaktır. Örneğin fazla kilo ve obezite, diyabet, kalp damar hastalıklarının ve daha fazlasının temel sorunlarından biri beslenme biri de hareketsiz yaşamdır. Spor ve egzersiz yapmak; öncelikle fiziksel sağlığımız için, formumuzu korumak, kemik ve kaslarımızı güçlü tutmak için her yaşta önemlidir. 

Fiziksel sağlığımızın yanında ruhsal ve zihinsel sağlığımız için de spor ve egzersiz önemli bir fark yaratabilmektedir. Stres, depresyon, kaygı, özgüven eksikliği gibi sağlıksız duyguların ve sağlıksız duygu durumlarına bağlı olarak gelişen hastalıkların da önlenmesinde egzersiz ve spor büyük rol oynamaktadır.

 Hava sıcaklıkları düşmüş olsa da kış aylarında da spor yapmamız fiziksel ve zihinsel olarak dinç kalmamız ve sağlığımızı korumamız için oldukça önemlidir. Havaların soğuması ile birlikte spor yapma isteğinizde de düşüş olmuş olabilir. Ve aynı zamanda beslenmeniz de daha çok kalorili yiyeceklere yönelmişse spor yapmanız kaçınılmaz ve gerekli bir durum olmuş demektir. 


Kış aylarında spor yapmanın faydaları nelerdir?

Kış aylarında spor yapmak vücudu dinçleştirir. Kış ayları ile birlikte spor yapma şevkiniz azalmış olsa da; kendinizi daha enerjik hissetmeniz, vücudunuzu tembelleştirmemeniz ve sağlığınızı korunmanız için spor yapmanız oldukça önemlidir. Soğuk havaların gelmesiyle birlikte virüs ve bakteriler de artmakta ve buna bağlı olarak grip, soğuk algınlığı vb. hastalıklar da yaygınlaşmaktadır. Bunu önlemenin birincil yolu sağlıklı beslenme ise diğer en önemli etken de spor yapmak ve fiziki olarak dinç kalmaktır. Hareket anlamında bir kısıtlama ve sınıflandırma yapılmamalıdır. Açık havada sıkı giyinerek tempolu şekilde yapılan yürüyüşün de, bisiklet sürmenin de, yoga, pilates ve yüzmenin de vücut direnimize faydası büyük olacaktır.


Kış aylarında spor yapmak bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Kış aylarında hastalıklar yaygınlaşmakta ve insanlar bağışıklığını desteklemediği takdirde kolayca hasta olabilmektedir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak, vücut direncimizi yükseltmek için spor ve egzersiz yapmak çok önemlidir. Bağışıklık sistemimiz dışarıdan gelen tehlikelere karşı bizi korumakla sorumlu olan sistemdir. Kış aylarında hastalıklardan korunmamız için de bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerekir. İmkan olduğu sürece her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak dahi bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkı sağlayacaktır. Bağışıklık sistemini olumlu yönde etkileyen bir etken de düzenli bir uyku ve beraberinde gelen dinlenmiş ve dinç bir beden ve zihindir. Düzenli bir uyku için ise düzenli spor yapmak önemlidir. Eğer uyku problemleriniz varsa ve düzensiz uykudan şikayetçiyseniz; düzenli spor yaparak uykunuzun da düzene girmesini sağlayabilirsiniz.


Kış aylarında spor yapmak, vücutta daha çok yağ yakımı olmasını sağlar. Kış aylarında soğuk havalarla birlikte vücut, yağı depolamaya daha yatkın hale gelmektedir. Yapılan araştırmalar kış aylarında, soğuk havada yapın egzersizin sıcak havada yapılan egzersizden daha çok yağ yaktırdığını ispatlamıştır. Bunun nedeni ise; kış aylarında kişi üşüdüğünde, vücut kalori yakan kahverengi yağ hücrelerinden faydalanmaktadır. Bu sayede hem enerji toplanmış hem de vücutta yağ yakımı gerçekleşmiş olmaktadır.Kışın spor yaparak aynı zamanda fit bir vücut ile yaza hazır olarak girmiş olursunuz. Yaz aylarında hepimiz fiziğimizin daha iyi görünmesini isteriz. Bunun için de formumuzu korumaya yaz gelmeden, kış aylarında başlamak doğru olacaktır. Her gün, her mevsim spor ve egzersiz yapmak sağlığımız için önceliklerimizden olmalıdır. Kış aylarında spor yapmanız hem fiziki kondisyonunuzu korumaya hem hareket kabiliyetinizi arttırmaya yardımcı olacaktır. Aynı zamanda kış aylarında da spor yaparak yaza fit bir vücut ile girmiş olacaksınız.


SAĞLIKLI BİR BEDEN İÇİN PEMF TERAPİ!

Vücutta biriken toksinler hücrelerin geçiş yollarını tıkayarak hücreler arası enerji geçişine engel olur.  PEMF cihazı ise hücreler arası geçiş yollarını temizler, vücudu zararlı toksinlerden arındırır ve vücuttaki verimliliği artırır. PEMF cihazı bu sayede hem performans artırımı sağlar hem de hafif şiddette hücreleri sarstığı için fizik tedavi, ağrı tedavileri ve spor yaralanmalarında iyileşme sağlar. PEMF cihazı kişiye bütüncül bir sağlık anlayışı sunmaktadır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder